prihlásenie
 

Výhody a nevýhody poskytujú jednotlivé materiály nábytku

Výhody a nevýhody poskytujú jednotlivé materiály nábytku
Drevo, ratan, kov či drevotrieska
22.3.2023 | bilynabytek.cz
Nábytok je zariadenie miestnosti, najmä bytu, ktorého primárnou funkciou je sedenie, ležanie, ale môže slúžiť aj ako úložný priestor. Každému priestoru, do ktorého vstúpime dodáva jedinečnosť a vytvára v ňom určitú atmosféru. Jeho dôležitou vlastnosťou je materiál, z ktorého je vyrobený. V článku prinášame výhody a nevýhody jednotlivých materiálov.

Drevo

Drevo prispieva k udržaniu príjemnej klímy v miestnosti, prináša do nej teplo a pomáha upravovať vlhkosť. Samo o sebe je veľmi kvalitným materiálom, ktorý je  vhodný do bytového prostredia. Keďže sa jedná o prírodný materiál, každý kus je jedinečný.

 

Masívny nábytok z dreva je robustný a má dlhú životnosť. Vlastnosti závisia na druhu dreva, ale starostlivosť je náročnejšia. V niektorých prípadoch nestačí drevený nábytok utrieť obyčajnou handrou, ale musíme siahnuť po iných možnostiach. Tými sú oleje, laky a vosky. 

Drevotrieska

V porovnaní s drevom je nábytok z drevotriesky cenovo výhodnejšou alternatívou. Pokiaľ je nábytok vyhotovený kvalitne, bežné oko pozorovateľa nespozná rozdiel medzi drevom a drevotrieskou.

 

Laminovaná drevotriesková doska je plošne lisovaná, s jemným povrchom upraveným impregnovaným dekoračným papierom. Počas výroby je drevotrieska laminovaná osobitným papierom, ktorý je následne zaliaty melamínovou živicou.

 

Architekti obľubujú tento materiál kvôli jeho odolnosti, vysokej stabilite a veľkému množstvu dekorov a povrchových štruktúr. Zároveň je vyhovujúcou možnosťou k dyhám. Zhotovujú sa z nej nábytkové diely, dekoratívne aplikácie pre interiér, ale aj do záhrady. Nábytok z drevotriesky alebo aj z dreva môže byť v rôznych štýloch, napr. nábytok v štýle provence, čím sa pozitívne vyzdvihuje estetika miestnosti. 

 

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že medzi pozitíva patrí vysoká pevnosť v ťahu, odolnosť proti oderu, porušeniu a chemickým látkam. Ekologická povaha materiálu a rýchla inštalácia taktiež patria medzi výhody. Výsledný materiál má homogénnu štruktúru a hustotu.

Ratan

Výhodou ratanu je ohybnosť, nízka hmotnosť a vysoká odolnosť. Limitom tohto materiálu je práve nepriaznivé počasie, najmä dážď a mráz. Preto je nábytok z prírodného ratanu vhodný do interiéru.

 

Snaha zlepšovať vlastnosti prírodného ratanu podnietila produkciu syntetického ratanu. Vyrába sa z polyetylénu, z ktorého sa vytvárajú prúty podobné tým prírodým. Kvalitný nábytok musí byť pletený ručne, aby sa zachovali jeho unikátne vlastnosti.

 

V priemysle sa často kombinuje s kovom. Kov je základom konštrukcie, na ktorú sa pletú umelé ratanové prúty. Takto vzniká ratanový nábytok vhodný na terasy a do záhrad, ktorý je možné celoročne nechať vonku bez úbytku kvality.

 

Pozitívom syntetického ratanu je jeho bezúdržbovosť. Jednotlivé kusy nábytku nepotrebujú pravidelné ošetrenie ani zvýšenú starostlivosť. Po nepriaznivom počasí je možné nábytok jednoducho opláchnuť vodou so saponátom.

 

Prírodný ratan sa dá považovať za ekologickejší, ale v skutočnosti to nemusí poukazovať na šetrnosť voči životnému prostrediu. Samostatný proces výroby prispieva k vyrubovaniu stromov a počas spracovania sa využíva množstvo chemikálií. Naopak kvalitný umelý ratan môže byť netoxický a recyklovateľný.

Kov

Materiálom pre kovový nábytok môže byť železo, hliník, meď, mosadz, striebro, ale aj rôzne zliatiny. Voľba záleží na konštrukcii nábytku, pevnosti a vzhľade. V dnešnej dobe je kov prevažne využívaný na skladací záhradný kovový nábytok v kombinácii s ratanom alebo drevom, kde hrá veľkú rolu jeho odolnosť voči poveternostným podmienkam.

 

Najväčšou výhodou kovu je jeho pevnosť. Nábytok je veľmi pevný a schopný vydržať aj desiatky rokov. Je odolný voči zmenám klímy, bez problémov zvládne dážď aj horúčavy. Kovový nábytok je zároveň považovaný za štýlový a luxusný. Po ekologickej stránke je bezpečný a nevylučuje žiadne nevhodné pachy alebo nebezpečné pary.

 

Pevnosť kovu prináša aj nevýhodu, ktorou je veľká hmotnosť. Tá nepriaznivo ovplyvňuje montáž, demontáž alebo prepravu nábytku. Pokiaľ nie je nábytok vystavený slnečnému žiareniu, je na dotyk chladný, čo nemusí každému vyhovovať. Pri kovovom nábytku je potrebné upozorniť aj na riziko úrazu. Kov neutlmí silu nárazu, ale vracia ju predmetu, čo môže viesť ku vzniku rôznych zranení.

Zhrnutie na záver

Po zhrnutí výhod a nevýhod je zrejmé, že do záhrady je vhodný materiál odolný voči poveternostným podmienkam. Túto vlastnosť spĺňa predovšetkým kov a syntetický ratan. Do domácnosti je vhodnejší nábytok z dreva alebo drevotriesky.


Natália Várošová, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Najnovšie správy

Viete, prečo sa oplatí pravidelne čistiť svoje auto?
Ako a prečo na čistenie auta
24.7.2023 | gafaauto.cz
Vlastniť automobil prináša mnoho výhod, ale zároveň vyžaduje určitú starostlivosť a údržbu. Jedným z najdôležitejších aspektov starostlivosti o svoje vozidlo je pravidelné čistenie a umývanie. Mnohí ľudia si však neuvedomujú, aké výhody prináša tento jednoduchý, no dôležitý úkon.
Základné zásady bezpečného posilňovania
Uvažujete nad silovým tréningom? V tomto článku si povieme o základných zásadách bezpečného posilňovania. Jednu z nich spomenieme hneď v úvode.
9.7.2023 | protein.sk
Hneď na začiatku je potrebné si uvedomiť, že posilňovanie chce dobrý plán a disciplínu. Vaše ciele v oblasti fitness totiž nedosiahnete jednorazovým zdvíhaním činiek, ani kľukovaním do úmoru. Dobrý plán vás dokáže motivovať. Viete si sledovať svoje kroky a dosiahnuté úspechy. Je to tiež skvelá pomôcka, ako správne striedať dni fitness s dňami odpočinku.
Viete, ako udržať v detskej izbe poriadok?
Detská izba je zvyčajne tá miestnosť, na ktorej rýchlo zatvárate dvere, keď u vás zazvoní nečakaná návšteva. Nikto predsa nemusí vidieť ten neporiadok. Prečo sa v detskej izbe tak ťažko poriadok udržiava? Čo môžete urobiť?
26.4.2023
Mnoho rodičov trápi otázka, kedy je vhodný čas na to, aby do upratovania zapojili svoje deti. Neexistuje univerzálna odpoveď. Každé dieťa je iné, každé inak vníma veci okolo seba. Niektoré deti sa jednoducho cítia lepšie v chaotickej spálni. Iné takto prejavujú svoju nezávislosť. Existuje však zopár šikovných trikov, ktoré vám pomôžu premeniť miestnosť na izbu, nie na skladisko.
Tipy, ako na odkladací a úložný priestor v malom priestore
Zmeňte sa na čarodejníkov a poďte s nami čarovať s priestorom. Tu je niekoľko tipov na praktické a štýlové riešenia.
17.3.2023 | vashome.sk
Ak meriate rozlohu svojho domova nie na stovky, ale iba na desiatky centimetrov, je jasné, že sa často musíte pasovať s výzvou, ako do miestnosti dostať dostatok úložných priestorov. Nie ste v tom jediní. Mnohí sa potýkajú s týmto problémom. Našťastie, existuje niekoľko spôsobov, ako vytvoriť aj v malých bytoch praktické odkladacie priestory.
Viete, na čo si dať pozor pri prenájme auta v zahraničí?
Prenájom auta v zahraničí - všetko, čo potrebujete vedieť
13.3.2023 | altima.sk
Jedným z najrýchlejších spôsobov, ako spoznať cudziu krajinu, je práve na kolesách. Ak ste však pricestovali letecky a chcete svoje cestovanie urobiť v zahraničí efektívne a pohodlné, riešením je práve prenájom auta. Napriek tomu, môže prenájom auta v zahraničí byť stresujúcim zážitkom, ak neviete, ako na to a na čo si dať pozor.

 

Bratislava
Prevažne oblačno
16 °C
Košice
Mierny dážď
17 °C
Žilina
Polooblačno
19 °C
Trnava
Jasno
16 °C
Nitra
Zamračené
23 °C
B. Bystrica
Mierny dážď
13 °C
Trenčín
Jasno
15 °C
Prešov
Jasno
30 °C
 

Viac

Menej

 

USD dollar 0,99
JPY yen 142,66
CZK koruna 24,64
GBP libra 0,87
HUF forint 405,10
PLN zloty 4,75

BGN lev 1,96
DKK koruna 7,44
EEK kroon 15,65
LTL litas 3,45
LVL lats 0,70
RON new leu 4,94
SEK koruna 10,92
CHF franc 0,95
NOK koruna 10,29
HRK kuna 7,52
RUB rubla 117,20
TRY lira 18,15
AUD dollar 1,49
BRL real 5,09
CAD dollar 1,33
CNY renminbi 6,98
HKD dollar 7,78
IDR rupiah 14866,30
INR rupee 79,16
KRW won 1381,38
MXN peso 19,78
MYR ringgit 4,51
NZD dollar 1,68
PHP peso 57,29
SGD dollar 1,40
THB baht 36,79
ZAR rand 17,49
ILS 3,43
ISK 140,30

Viac

Menej

 

Už ste sa nabažili bohatstva? Napíšte mi, kedy u vás nik nie je doma!


Viac

 

Chcete, aby na gymnáziách študovali len žiaci s priemerom lepším ako 1,5?
  1. 1. Áno (50.4%)
  2. 2. Nie (49.6%)

Všetky ankety

 

Globalshop.sk
Profesionálne riešenia pre Váš internetový obchod, B2B, B2C, e-commerce, e-shop, eshop
Globalweb.sk
Redakčný systém, CMS, content management systém.
GlobalOffice
Office housing, prenájom priestorov, registračné sídlo, virtuálne sídlo, poskytnutie virtuálnej adresy, sídlo spoločnosti
eQuark.sk
eQuark.sk - portál pre popularizáciu vedy, veda, technika, odborná literatúra, blogy, osobnosti vedy, fórum
eLearning.sk
komplexné poradenstvo v oblasti e-learningu
Global Services Slovakia
Informačné systémy, Web prezentácie, Sieťové technológie, IT Servis, Bezpečnosť IT, Školenia, Hardware, Software
Brigada.sk
portál pacovných príležitostí pre študentov a mladých ľudí

Viac