prihlásenie
 

Znáte základné princípy zdravého stravovania?

Znáte základné princípy zdravého stravovania?
Čo si ale predstaviť pod pojmom zdravá strava alebo zdravé stravovanie? A prečo je vôbec dôležité?
12.10.2023 | domacadialyza.sk
Zdravá strava by nemala byť témou len športovcov alebo chorých ľudí. Mať vyvážené jedlo by malo byť prioritou každého z nás, aby sme sa dobre cítili, boli plní energie a lepšie rozumeli nášmu telu.

Čo je zdravá strava? 

Pod slovným spojením zdravé stravovanie si nemusia všetci predstaviť to isté. Podľa slovníka Cambridge University je zdravé jedlo také, o ktorom sa verí, že je dobré pre ľudské zdravie, pretože neobsahuje umelé chemikálie ani príliš veľa cukru alebo tuku. 

Dostatok živín

Zdravá strava by nám v prvom rade mala poskytovať dostatok energie. Organizmus dokáže najlepšie fungovať, keď má dostatok energie, bez ktorej by dochádzalo k potláčaniu niektorých telesných funkcií, ako sú imunitné alebo reprodukčné funkcie.

 

Energia je obsiahnutá v potrave v podobe živín. Medzi tie základné patria bielkoviny, sacharidy a tuky. Okrem nich je však potrebné v strave prijímať aj vitamíny, minerálne látky, antioxidanty a vlákninu. Poznáte tieto tipy na zdravé stravovanie, ktoré vám môžu pomôcť nielen v začiatkoch? 

Bielkoviny

Základným stavebným prvkom všetkých buniek a tkanív (orgánov, svalov, vlasov, kože, nechtov, kostí, šliach, väzov a krvnej plazmy) sú práve bielkoviny. Podieľajú sa aj na tvorbe enzýmov, hormónov a sú dôležitou zložkou imunitných látok. 

 

Bielkoviny sa nachádzajú nielen v mäse a mliečnych výrobkoch ale nájdeme ich aj v rastlinnej strave, primárne v strukovinách a sojových produktoch, ako sú tofu alebo tempeh. V menšom množstve bielkoviny nájdeme aj v orieškoch alebo semenách. 

Sacharidy

Hlavným zdrojom energie a palivom pre centrálny nervový systém sú sacharidy. Napriek tomu, čo môžu hovoriť radikálne diéty aj sacharidy v strave potrebujeme a nemôžeme ich len tak vylúčiť. Nájsť ich môžeme v obilninách, ovocí, zelenine, strukovinách, cukre, sladkostiach atď.  

 

TIP: Viete, ktoré potraviny môžu pomáhať znižovať vysoký krvný tlak? 

Tuky

Ďalším významným nositeľom množstva energie sú tuky. Ich dôležitou úlohou je aj tvorba niektorých hormónov a transport vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E, K). Vyskytujú sa v mäse, mliečnych výrobkoch, olejoch, orechoch semenách alebo avokáde. 

Vitamíny a minerálne látky

Rôzne vitamíny nájdeme v rôznych druhoch potravy, často ide o ovocie a zeleninu. Vitamíny a minerálne látky podporujú výstavbu telesného tkaniva a podieľajú sa na metabolizme živín. 

Antioxidanty 

Hlavnou úlohou antioxidantov je ochrana buniek pred oxidatívnym stresom. Na oxidanty bohaté potraviny sú napríklad ovocie, zelenina, rastlinné oleje, celozrnné potraviny, huby (hliva ustricová alebo shiitake), niektoré bylinky a korenie (rozmarín, aloe, koriander, mäta, kurkuma…), zelený čaj alebo napríklad plody acai. 

 

ZAUJÍMAVOSŤ: Hovorí sa, že pohár vína, konkrétne toho červeného, je liek. Napriek tomu, že vo víne sú antioxidanty, odborníci konzumáciu alkoholu ako “liečiva” neodporúčajú. 

Vláknina

Pozitívny vplyv na ľudské zdravie má aj vláknina. Podporuje zdravé trávenie, pomáha regulovať hladinu krvného cukru a cholesterolu a slúži ako potrava pre prospešné baktérie v hrubom čreve. Nájsť ju môžeme v celozrnných výrobkoch, ovocí, zelenine, strukovinách, orieškoch alebo semienkach. 

Správny pomer

Zdravá strava by mala obsahovať všetky tieto zložky potravy, avšak ich pomer je potrebné prispôsobiť konkrétnym potrebám a životnému štýlu jedinca. Vo všeobecnosti platí, že sacharidy by mali tvoriť 50–60 %, bielkoviny 15–25 % a tuky 20–35 % z celkového energetického príjmu. 

11 pravidiel pre zdravú stravu

 1. Obmedzenie vysoko spracovaných potravín

 2. Zameranie sa na prirodzené a kvalitné potraviny 

 3. Viac zeleniny v jedálničku

 4. Vyberajme si celozrnné potraviny 

 5. Obmedzenie pridaného cukru

 6. Venujme pozornosť etiketám 

 7. Nepreháňajme to so soľou

 8. Znížme konzumáciu živočíšnych produktov

 9. Vyhnime sa vyprážaným jedlám 

 10. Uprednostnime čistú vodu pred sladkými nápojmi

 11. Dodržujme pitný režim

 

Natália Várošová, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO

Najnovšie správy

Ako môže hlasná hudba poškodiť sluch?
Hlasná hudba a vaše uši: Ako chrániť svoj sluch pred neviditeľným nepriateľom
12.12.2023 | gafaauto.cz
Povedomie o dopade hluku a hlasnej hudby na naše zdravie je mimoriadne dôležité. V dnešnej dobe sme neustále obklopení rôznymi zdrojmi zvuku, ktoré môžu mať významný vplyv na kvalitu nášho sluchu. V nasledujúcich odsekoch sa dozviete, ako sluch funguje, aké sú riziká spojené s hlasnou hudbou a hlukom a ako môžete chrániť svoj sluch, aby ste si užívali zvuky života bez obáv o poškodenie tohto krehkého zmyslu.
Viete, prečo sa oplatí pravidelne čistiť svoje auto?
Ako a prečo na čistenie auta
24.7.2023 | gafaauto.cz
Vlastniť automobil prináša mnoho výhod, ale zároveň vyžaduje určitú starostlivosť a údržbu. Jedným z najdôležitejších aspektov starostlivosti o svoje vozidlo je pravidelné čistenie a umývanie. Mnohí ľudia si však neuvedomujú, aké výhody prináša tento jednoduchý, no dôležitý úkon.
Základné zásady bezpečného posilňovania
Uvažujete nad silovým tréningom? V tomto článku si povieme o základných zásadách bezpečného posilňovania. Jednu z nich spomenieme hneď v úvode.
9.7.2023 | protein.sk
Hneď na začiatku je potrebné si uvedomiť, že posilňovanie chce dobrý plán a disciplínu. Vaše ciele v oblasti fitness totiž nedosiahnete jednorazovým zdvíhaním činiek, ani kľukovaním do úmoru. Dobrý plán vás dokáže motivovať. Viete si sledovať svoje kroky a dosiahnuté úspechy. Je to tiež skvelá pomôcka, ako správne striedať dni fitness s dňami odpočinku.
Viete, ako udržať v detskej izbe poriadok?
Detská izba je zvyčajne tá miestnosť, na ktorej rýchlo zatvárate dvere, keď u vás zazvoní nečakaná návšteva. Nikto predsa nemusí vidieť ten neporiadok. Prečo sa v detskej izbe tak ťažko poriadok udržiava? Čo môžete urobiť?
26.4.2023
Mnoho rodičov trápi otázka, kedy je vhodný čas na to, aby do upratovania zapojili svoje deti. Neexistuje univerzálna odpoveď. Každé dieťa je iné, každé inak vníma veci okolo seba. Niektoré deti sa jednoducho cítia lepšie v chaotickej spálni. Iné takto prejavujú svoju nezávislosť. Existuje však zopár šikovných trikov, ktoré vám pomôžu premeniť miestnosť na izbu, nie na skladisko.
Výhody a nevýhody poskytujú jednotlivé materiály nábytku
Drevo, ratan, kov či drevotrieska
22.3.2023 | bilynabytek.cz
Nábytok je zariadenie miestnosti, najmä bytu, ktorého primárnou funkciou je sedenie, ležanie, ale môže slúžiť aj ako úložný priestor. Každému priestoru, do ktorého vstúpime dodáva jedinečnosť a vytvára v ňom určitú atmosféru. Jeho dôležitou vlastnosťou je materiál, z ktorého je vyrobený. V článku prinášame výhody a nevýhody jednotlivých materiálov.

 

Bratislava
Prevažne oblačno
16 °C
Košice
Mierny dážď
17 °C
Žilina
Polooblačno
19 °C
Trnava
Jasno
16 °C
Nitra
Zamračené
23 °C
B. Bystrica
Mierny dážď
13 °C
Trenčín
Jasno
15 °C
Prešov
Jasno
30 °C
 

Viac

Menej

 

USD dollar 0,99
JPY yen 142,66
CZK koruna 24,64
GBP libra 0,87
HUF forint 405,10
PLN zloty 4,75

BGN lev 1,96
DKK koruna 7,44
EEK kroon 15,65
LTL litas 3,45
LVL lats 0,70
RON new leu 4,94
SEK koruna 10,92
CHF franc 0,95
NOK koruna 10,29
HRK kuna 7,52
RUB rubla 117,20
TRY lira 18,15
AUD dollar 1,49
BRL real 5,09
CAD dollar 1,33
CNY renminbi 6,98
HKD dollar 7,78
IDR rupiah 14866,30
INR rupee 79,16
KRW won 1381,38
MXN peso 19,78
MYR ringgit 4,51
NZD dollar 1,68
PHP peso 57,29
SGD dollar 1,40
THB baht 36,79
ZAR rand 17,49
ILS 3,43
ISK 140,30

Viac

Menej

 

- Nie som si moc istý diagnózou pán Novák, ale pravdepodobne to bude z nadmerného požívania alkoholu.
- Dobre, pán doktor. Ja prídem zajtra, keď budete triezvy.


Viac

 

Ste za to, aby Ficova vláda postavila nový národný futbalový štadión?
 1. 1. Áno (53.2%)
 2. 2. Nie (46.8%)

Všetky ankety

 

Globalshop.sk
Profesionálne riešenia pre Váš internetový obchod, B2B, B2C, e-commerce, e-shop, eshop
Globalweb.sk
Redakčný systém, CMS, content management systém.
GlobalOffice
Office housing, prenájom priestorov, registračné sídlo, virtuálne sídlo, poskytnutie virtuálnej adresy, sídlo spoločnosti
eQuark.sk
eQuark.sk - portál pre popularizáciu vedy, veda, technika, odborná literatúra, blogy, osobnosti vedy, fórum
eLearning.sk
komplexné poradenstvo v oblasti e-learningu
Global Services Slovakia
Informačné systémy, Web prezentácie, Sieťové technológie, IT Servis, Bezpečnosť IT, Školenia, Hardware, Software
Brigada.sk
portál pacovných príležitostí pre študentov a mladých ľudí

Viac