prihlásenie
 

Viete, na čo si dať pozor pri prenájme auta v zahraničí?

Viete, na čo si dať pozor pri prenájme auta v zahraničí?
Prenájom auta v zahraničí - všetko, čo potrebujete vedieť
13.3.2023 | altima.sk
Jedným z najrýchlejších spôsobov, ako spoznať cudziu krajinu, je práve na kolesách. Ak ste však pricestovali letecky a chcete svoje cestovanie urobiť v zahraničí efektívne a pohodlné, riešením je práve prenájom auta. Napriek tomu, môže prenájom auta v zahraničí byť stresujúcim zážitkom, ak neviete, ako na to a na čo si dať pozor.

Priebeh prenájmu auta v zahraničí

Predtým, než sa vydáte na cesty po svete je dôležité aby ste mali kvalitné cestovné poistenie. Bez ohľadu na to, či si budete požičiavať auto alebo budete cestovať akýmkoľvek iným spôsobom, je dôležité, aby ste mali istotu v prípade zranenia či neočakávaného ochorenia. 

Pred prenájmom auta

Prieskum

Predtým, ako sa však pustíte do prenájmu auta na plno, bude nutné stráviť nejaký čas na internete a urobiť si prieskum nielen o cenách a jednotlivých spoločnostiach, ktoré prenájom auta poskytujú. 

 

Veľmi dôležité je skontrolovať predovšetkým váš vodičský preukaz. Uistite sa, že váš vodičský preukaz je platný a budú ho akceptovať aj v krajine do ktorej sa chystáte. Slovenské vodičské preukazy neobsahujú žiadne informácie v angličtine, a práve preto je vo väčšine prípadov potrebný medzinárodný vodičský preukaz. Všetky nanovo vydané vodičské preukazy sú už medzinárodné. 

 

POZOR: Niektoré spoločnosti môžu požadovať platnosť vodičského preukazu aspoň 2 roky pred konkrétnym prenájmom.

 

Rovnako sa oboznámte aj s pravidlami cestnej premávky, ktoré v danej krajine platia. Rôzne krajiny, môžu mať rôzne rýchlostné limity, či dokonca rozdielne značenie na dopravných značkách. Dôležitým faktorom je aj povinná výbava. Viete, ako je to s reflexnou vestou v zahraničí, prípadne koľko kusov viest je súčasťou povinnej výbavy? 

Rezervácia

Vďaka prístupu k informáciám, ktoré nám internet ponúka, nie je problém spraviť si prehľad medzi jednotlivými spoločnosťami, ktoré auto na prenájom ponúkajú, a vybrať si tú najlepšiu. 

Keď už si vyberiete spoločnosť, ktorá vám najviac vyhovuje bude ideálne, ak si spravíte rezerváciu vopred. Rezervácia vopred vám navyše umožní dohodnúť si vopred všetky potrebné podmienky. 

Spôsob úhrady

Veľmi často aj v zahraničí narazíte na autopožičovne, ktoré vyžadujú od zákazníkov kreditnú kartu. Dôvodom je to, že požičovne chcú mať istotu, že za požičanie ich vozidla bude zaplatené. Bez kreditnej karty, ktorá umožňuje čerpať peniaze „do mínusu“, vám na veľa miestach auto nepožičia. Preto si dopredu zistite aj toto. Zo zahraničia sa kreditná karta vybavuje ťažko.

Počas prenájmu auta

Poistenie 

Medzi dôležité aspekty požičania auta patrí aj zodpovednosť v prípade nehody. Autopožičovne zväčša ponúkajú havarijné poistenie formou rôznych balíčkov. V Európe je základné poistenie pre prípad nehody, krádeže aj poistenie zodpovednosti za škodu tretej osobe, zvyčajne už zahrnuté v cene prenájmu auta. Avšak pozor na spoluúčasť. Všetky dokumenty ohľadom poistenia si teda zodpovedne preštudujte.

Komunikácia

Náročnou úlohu môže byť aj prekonanie jazykovej barieri pri komunikácií v autopožičovni. Ak cestujete do menej turistickej krajiny, v ktorej nie je úplne bežné dohovoriť sa anglicky, nemecky alebo iným svetovým jazykom, ktorý ovládate, je užitočné naučiť sa zopár fráz súvisiacich s prenájmom auta v oficiálnom jazyku danej krajiny. Môžete tak predísť nezrovnalostiam a nedorozumeniam počas požičiavania auta. 

Kontrola vozidla

Pri preberaní auta v požičovni je veľmi dôležitá kontrola vozidla. Ak auto preberáte v poškodenom stave, dajte to vedieť personálu. Na škodu nemusí byť ani fotodokumentácia prípadného poškodenia. V opačnom prípade sa môže stať, že vina za škodu padne na vás. 

 

Skontrolujte tiež situáciu v nádrži. To, s akou nádržou máte vozidlo vrátiť by malo stáť v zmluve. Nastať môžu tieto 3 situácie:

 

 • auto preberá zákazník s plnou nádržou, s tou ju tiež vracia (ak palivo chýba, bude nutné ho uhradiť)

 • auto preberá zákazník s plnou nádržou, vracia ho s prázdnou (za prebytok paliva nevzniká kompenzácia)

 • pri požičaní je potrebné zaplatiť si plnú nádrž (v požičovniach môže byť palivo za vyššiu cenu)

 

Skontrolujte aj správny tlak v pneumatikách. Tlak v pneumatikách výrazne vplýva na celkovú ovládateľnosť vozidla. Zvýšeniu valivého odporu odpovedá zvyšená spotreba pohonných hmôt, čo má samozrejme negatívny dopad na vašu peňaženku. Okrem toho sa citeľne mení správanie vozidla najmä pri prejazde zákrutami, a čo je najnebezpečnejšie, predlžuje sa brzdná dráha vozidla.

Jazda na požičanom aute

Snažte sa s autom čo najrýchlejšie zblížiť. Pred jazdou si obzrite kontrolky a funkcie, aké auto ponúka. Jazda tak pre vás bude oveľa príjemnejšia. 

 

Keďže ste v cudzom prostredí je prirodzené, že nepoznáte cestu. Nezabudnite si navigáciu, prípadne telefón s prístupom na dáta v zahraničí. Ísť na aute, na ktoré nie ste zvyknutí, po miestach, ktoré nepoznáte môže byť náročné. Zvýšte preto svoju opatrnosť. 

Na čo ďalšie si dať pozor? 

Obmedzenie počtu kilometrov

V ideálnom prípade sa snažte hľadať požičovňu s neobmedzeným počtom kilometrov, aby ste pri svojich cestách neboli limitovaní. 

Zrušenie rezervácie

Užitočným benefitom je aj možnosť zrušenia rezervácie. Pri rezervácii vopred zvyčajne neplatíte nič – je však potrebné zadať údaje vašej kreditnej karty. Môže sa tak stať, že vám pri zrušení rezervácie naúčtujú poplatky. 

Poplatky

Vďaka Európskej únii musia byť spoločnosti ohľadom svojich poplatkov transparentnejšie. Dajte si teda pozor na výšku poplatkov, napríklad za prenájom detskej sedačky, autonavigáciu či možnosť vedenia vozidla viacerými vodičmi.

 

TIP: Viete, aké oprávnenia potrebujete, ak chcete cestovať s karavanom? 

Dodržujte pravidlá

Niektoré spoločnosti môžu mať v aute zákaz fajčenia alebo zákaz domácich miláčikov. V prípade, že vám tieto zákazy nevyhovujú, zvolte iné auto alebo autopožičovňu, miesto toho aby ste porušovali pravidlá a následne čelili pokute. 

Zhrnutie na záver

Aby ste sa pri prenájme vozidla lepšie orientovali, pozrite sa na zhrnutie pravidiel v bodoch: 

 

 • skontrolujte platnosť svojho vodičského preukazu

 • oboznámte sa s pravidlami cestnej premávky

 • nezabudnite na poistenie 

 • porovnajte autopožičovne

 • rezervujte si auto dopredu

 • skontrolujte auto než ho preberiete

 • oboznámte sa s vozidlom

 • oboznámte sa s poplatkami

 • nezabudnite na navigáciu alebo mapu

 • dodržiavajte pravidlá 

 • vráťte auto včas


Natália Várošová, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Najnovšie správy

Ako môže hlasná hudba poškodiť sluch?
Hlasná hudba a vaše uši: Ako chrániť svoj sluch pred neviditeľným nepriateľom
12.12.2023 | gafaauto.cz
Povedomie o dopade hluku a hlasnej hudby na naše zdravie je mimoriadne dôležité. V dnešnej dobe sme neustále obklopení rôznymi zdrojmi zvuku, ktoré môžu mať významný vplyv na kvalitu nášho sluchu. V nasledujúcich odsekoch sa dozviete, ako sluch funguje, aké sú riziká spojené s hlasnou hudbou a hlukom a ako môžete chrániť svoj sluch, aby ste si užívali zvuky života bez obáv o poškodenie tohto krehkého zmyslu.
Znáte základné princípy zdravého stravovania?
Čo si ale predstaviť pod pojmom zdravá strava alebo zdravé stravovanie? A prečo je vôbec dôležité?
12.10.2023 | domacadialyza.sk
Zdravá strava by nemala byť témou len športovcov alebo chorých ľudí. Mať vyvážené jedlo by malo byť prioritou každého z nás, aby sme sa dobre cítili, boli plní energie a lepšie rozumeli nášmu telu.
Viete, prečo sa oplatí pravidelne čistiť svoje auto?
Ako a prečo na čistenie auta
24.7.2023 | gafaauto.cz
Vlastniť automobil prináša mnoho výhod, ale zároveň vyžaduje určitú starostlivosť a údržbu. Jedným z najdôležitejších aspektov starostlivosti o svoje vozidlo je pravidelné čistenie a umývanie. Mnohí ľudia si však neuvedomujú, aké výhody prináša tento jednoduchý, no dôležitý úkon.
Základné zásady bezpečného posilňovania
Uvažujete nad silovým tréningom? V tomto článku si povieme o základných zásadách bezpečného posilňovania. Jednu z nich spomenieme hneď v úvode.
9.7.2023 | protein.sk
Hneď na začiatku je potrebné si uvedomiť, že posilňovanie chce dobrý plán a disciplínu. Vaše ciele v oblasti fitness totiž nedosiahnete jednorazovým zdvíhaním činiek, ani kľukovaním do úmoru. Dobrý plán vás dokáže motivovať. Viete si sledovať svoje kroky a dosiahnuté úspechy. Je to tiež skvelá pomôcka, ako správne striedať dni fitness s dňami odpočinku.
Viete, ako udržať v detskej izbe poriadok?
Detská izba je zvyčajne tá miestnosť, na ktorej rýchlo zatvárate dvere, keď u vás zazvoní nečakaná návšteva. Nikto predsa nemusí vidieť ten neporiadok. Prečo sa v detskej izbe tak ťažko poriadok udržiava? Čo môžete urobiť?
26.4.2023
Mnoho rodičov trápi otázka, kedy je vhodný čas na to, aby do upratovania zapojili svoje deti. Neexistuje univerzálna odpoveď. Každé dieťa je iné, každé inak vníma veci okolo seba. Niektoré deti sa jednoducho cítia lepšie v chaotickej spálni. Iné takto prejavujú svoju nezávislosť. Existuje však zopár šikovných trikov, ktoré vám pomôžu premeniť miestnosť na izbu, nie na skladisko.

 

Bratislava
Prevažne oblačno
16 °C
Košice
Mierny dážď
17 °C
Žilina
Polooblačno
19 °C
Trnava
Jasno
16 °C
Nitra
Zamračené
23 °C
B. Bystrica
Mierny dážď
13 °C
Trenčín
Jasno
15 °C
Prešov
Jasno
30 °C
 

Viac

Menej

 

USD dollar 0,99
JPY yen 142,66
CZK koruna 24,64
GBP libra 0,87
HUF forint 405,10
PLN zloty 4,75

BGN lev 1,96
DKK koruna 7,44
EEK kroon 15,65
LTL litas 3,45
LVL lats 0,70
RON new leu 4,94
SEK koruna 10,92
CHF franc 0,95
NOK koruna 10,29
HRK kuna 7,52
RUB rubla 117,20
TRY lira 18,15
AUD dollar 1,49
BRL real 5,09
CAD dollar 1,33
CNY renminbi 6,98
HKD dollar 7,78
IDR rupiah 14866,30
INR rupee 79,16
KRW won 1381,38
MXN peso 19,78
MYR ringgit 4,51
NZD dollar 1,68
PHP peso 57,29
SGD dollar 1,40
THB baht 36,79
ZAR rand 17,49
ILS 3,43
ISK 140,30

Viac

Menej

 

- Aky je rozdiel medzi policajtom a vianocnym stromcekom?
- Skoro ziadny.Su drevenni,zeleni,ovesani a vysia im gule.


Viac

 

 

Globalshop.sk
Profesionálne riešenia pre Váš internetový obchod, B2B, B2C, e-commerce, e-shop, eshop
Globalweb.sk
Redakčný systém, CMS, content management systém.
GlobalOffice
Office housing, prenájom priestorov, registračné sídlo, virtuálne sídlo, poskytnutie virtuálnej adresy, sídlo spoločnosti
eQuark.sk
eQuark.sk - portál pre popularizáciu vedy, veda, technika, odborná literatúra, blogy, osobnosti vedy, fórum
eLearning.sk
komplexné poradenstvo v oblasti e-learningu
Global Services Slovakia
Informačné systémy, Web prezentácie, Sieťové technológie, IT Servis, Bezpečnosť IT, Školenia, Hardware, Software
Brigada.sk
portál pacovných príležitostí pre študentov a mladých ľudí

Viac