prihlásenie
 

Tehotenská cukrovka

Tehotenská cukrovka
Viete v čom vás diabet v tehotenstve ovplyvní?
Viete čo je tehotenská cukrovka, ako sa diagnostikuje, ako sa lieči a aká je prevencia?

Tehotenská cukrovka je pri budúcich mamičkách úplne bežná. Či takúto cukrovku máme, alebo nie zistíme pomocou oGTT vyšetrenia. To je orálny glukózovo tolerančný test. Prebieha u každej maminky medzi 24. až 28. týždňom tehotenstva. Toto vyšetrenie je povinné a odoberá sa aj vzorka krvi. Ak test preukáže, že hodnota cukru, je viac ako 7,8 mmol/l, test je označený za pozitívny.

 

Pokiaľ sa počas tohto vyšetrenia ukáže, že máme cukrovku, musíme počas tehotenstva prijať opatrenia. Tie nám budú dopomáhať k tomu, aby sme my aj dieťatko boli zdraví.

 

Vo väčšine prípadov stačí dodržiavať diétu, ktorú nám odporučí lekár. Mali by sme v prvom rade obmedzovať cukor. Snažiť sa ho vyradiť z nášho jedálnička, keďže by to mohlo byť pre naše telo a rovnako aj pre bábätko nebezpečné. Rovnako by sme mali obmedziť príjem tukov, no dozerať na to, aby bola strava pestrá a vyvážená. 

 

Nestáva sa to často, ale občasne ak nám nepomáhajú vyššie uvedené opatrenia, je nutné, aby sme si pravidelne aplikovali inzulín. 

Inzulín

Je peptidový hormón, ktorý je produkovaný Langerhansovými ostrovčekmi pankreasu. Dáva možnosť glukóze, ktorá je získaná z potravy, dostať sa do bunky, nech sa môže zmeniť na energiu.

Pokiaľ diétu nedodržíme

Ak sa k tomu nepostavíme zodpovedne, môže nastať niekoľko nepríjemných scenárov. Jedna z možností je, že sa nám dieťa narodí príliš malé, alebo naopak príliš veľké. Ďalšie z rizík je, predčasný pôrod, čo môže výrazne ovplyvniť nasledujúci vývoj dieťatka.

 

Pre zdravie dieťaťa, je skutočne dôležité, aby sme pristupovali k diéte podľa odporúčaní lekára, keďže žiadna z nás určite nechce, aby  po pôrode tak malinký človiečik, nebolo vystavené napríklad abstinenčným príznakom. 

 

Ak máme cukrovku, musíme si niekoľkokrát denne merať cukor, a chodiť pomerne často na kontroly, ku dietologovi. Príznaky sú zväčša rovnaké, ako pri iných druhoch diabetu. Smäd, časté chodenie na toaletu, zvýšená únava.

 

Zväčša pôrodom cukrovka z nášho tela “zmizne”. Avšak nemusí byť tomu úplne tak. Preto je veľmi dôležité, aby sme sa po pôrode dostavili na kontrolu. Ak nám potvrdia, že sme v poriadku, môžeme sa len tešiť. No pokiaľ sa to nestane, treba v liečbe pokračovať tak, ako nám odborníci poradia, inak môžu nastať rôzne komplikácie a samozrejme je možné, že sa nám pridružia ďalšie ochorenia. 

 

Taká cukrovka, môže napríklad výrazne ovplyvniť zlyhávanie obličiek. Čo už by nemuselo byť tak ľahko liečiteľné.  

 

V konečnom dôsledku, je dobré, sa riadiť všetkým, čo nám lekári odporučia, keďže práve v tehotenstve, sa nejedná len o naše zdravie, ale rovnako o zdravie nášho bábätka. Najnovšie správy

Preeklampsia a čo robiť pri vysokom krvnom tlaku v tehotenstve?
vysoký krvný tlak v tehotenstve
27.11.2021
Vysoký tlak je stav, ktorý môže ohroziť aj budúce mamičky i bábätko. S vysokým krvným tlakom súvisí preeklampsia - ochorenie, ktoré postihuje ženy v tehotenstve. Našťastie je jednoduché vysoký tlak odhaliť a pri pravidelnom sledovaní zasiahnuť.
Mobbing a bossing
Šikana na pracovisku je reálna. Ako si s ňou poradiť?
13.11.2021 | www.brigada.sk
Šikana nie je problém iba základných alebo stredných škôl. Vyskytuje sa aj vo svete dospelých a vie pekne potrápiť. Spôsobuje dlhodobé a niekedy i doživotné problémy s psychickým a fyzickým zdravim. Šikana by sa nikdy nemala ignorovať!
Ako znížiť hladinu kyseliny močovej v krvi?
Znížte hladinu kyseliny močovej v krvi a vyhnite sa dne.
4.11.2021
Kyselina močová vzniká pri látkovej premene purínov, teda látky, ktorá je obsiahnutá v určitých potravinách. Pri zvýšenej konzumácií týchto produktov, nefunguje tak, ako by mala, čo má za následok jej zvýšenie hladiny v krvi. To môže spôsobiť zdravotné problémy vrátane choroby dna.
Vianoce volajú brigádnikov !
Hľadáš brigádu počas sviatkov? Vieme, kde ju nájdeš
3.11.2021 | www.brigada.sk/
Vianoce a sviatky sú skvelou príležitosťou na zarobenie pár eur navyše. Pokiaľ si sa našiel v situácií, kedy ti nebude vychádzať mesačný rozpočet spolu s nákupom darčekov, sme tu pre teba.
Ovládaš finančnú gramotnosť?
Rady pre začiatočníkov
12.10.2021 | www.brigada.sk
Finančná gramotnosť je schopnosť rozumne manipulovať so svojimi financiami. Ide o jednu z najzákladnejších znalostí do života, pretože sprostredkúva informácie o tom, ako manipulovať so svojou výplatou, ako šetriť a ako sa vyhnúť problémom s dlhmi.

 

Bratislava
Prevažne oblačno
16 °C
Košice
Mierny dážď
17 °C
Žilina
Polooblačno
19 °C
Trnava
Jasno
16 °C
Nitra
Zamračené
23 °C
B. Bystrica
Mierny dážď
13 °C
Trenčín
Jasno
15 °C
Prešov
Jasno
30 °C
 

Viac

Menej

 

USD dollar 1,13
JPY yen 127,97
CZK koruna 25,42
GBP libra 0,85
HUF forint 363,86
PLN zloty 4,59

BGN lev 1,96
DKK koruna 7,44
EEK kroon 15,65
LTL litas 3,45
LVL lats 0,70
RON new leu 4,95
SEK koruna 10,32
CHF franc 1,04
NOK koruna 10,29
HRK kuna 7,53
RUB rubla 83,02
TRY lira 15,61
AUD dollar 1,60
BRL real 6,37
CAD dollar 1,45
CNY renminbi 7,19
HKD dollar 8,80
IDR rupiah 16288,20
INR rupee 84,85
KRW won 1334,04
MXN peso 23,98
MYR ringgit 4,78
NZD dollar 1,66
PHP peso 57,05
SGD dollar 1,55
THB baht 38,25
ZAR rand 17,95
ILS 3,57
ISK 146,80

Viac

Menej

 

Nápis na aute:
Moje rádio si kľudne zoberte, ale môjho štrkáča pod sedadlom mi neberte!


Viac

 

 

Globalshop.sk
Profesionálne riešenia pre Váš internetový obchod, B2B, B2C, e-commerce, e-shop, eshop
Globalweb.sk
Redakčný systém, CMS, content management systém.
GlobalOffice
Office housing, prenájom priestorov, registračné sídlo, virtuálne sídlo, poskytnutie virtuálnej adresy, sídlo spoločnosti
eQuark.sk
eQuark.sk - portál pre popularizáciu vedy, veda, technika, odborná literatúra, blogy, osobnosti vedy, fórum
eLearning.sk
komplexné poradenstvo v oblasti e-learningu
Global Services Slovakia
Informačné systémy, Web prezentácie, Sieťové technológie, IT Servis, Bezpečnosť IT, Školenia, Hardware, Software
Brigada.sk
portál pacovných príležitostí pre študentov a mladých ľudí

Viac