prihlásenie
 

Poznáte výhody a nevýhody podlahového kúrenia?

Poznáte výhody a nevýhody podlahového kúrenia?
Ak zvažujete aj vy zavedenie podlahového kúrenia vo vašej domácnosti, poďte sa s nami pozrieť bližšie na niektoré výhody a nevýhody tohto systému, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa, či je to tá správna voľba pre váš domov.
Podlahové vykurovanie je čoraz obľúbenejšie ako skvelá alternatíva voči radiátorom či iným teplovzdušným vykurovacím systémom. V porovnaní s radiátorovým vykurovacím systémom je podlahové vykurovanie efektívnejšie a, priznajme si to, aj oveľa atraktívnejšie. Už žiadne nevzhľadné radiátory, ktoré zaberajú vzácny priestor v miestnosti.

Teplovodné a elektrické podlahové vykurovanie

Na elektrické podlahové kúrenie nepotrebujete kotol, iba termostat a jednu z možností zavedenia: Vykurovacie káble, rohože alebo fólie. Tento spôsob sa najčastejšie používa v kúpeľniach, kde udržiava podlahy teplé na dotyk a suché pred striekajúcou vodou. Veľkou výhodou tohto typu vykurovania je možnosť regulácie a jednoduchá montáž.

 

I keď dokáže veľmi rýchlo vyhriať veľkú plochu, rýchlo vychladne. Z tohto dôvodu si mnoho majiteľov dokúpi dodatočný zdroj tepla. 

 

Teplovodné podlahové kúrenie sa najčastejšie používa ako hlavný zdroj vykurovania v každej miestnosti budovy. Pozostáva z rúrok potrubia inštalovaných pod úrovňou podlahy, ktoré sa pripájajú k plynovému kotlu alebo tepelnému čerpadlu. Hodí sa najmä do rodinných domov. Výhodou tohto kúrenia je fakt, že v zime príjemne hreje a v lete, kedy rúrami prechádza studená voda, ho možno využiť na ochladzovanie.

 

Na kúpu tepelného čerpadla alebo slnečných kolektorov môžete dokonca využiť aj štátnu dotáciu.

Výhody podlahového kúrenia

Komfort

Hlavnou výhodou podlahového kúrenia je, že vám poskytne maximálny komfort. Vaša domácnosť bude vykurovaná rovnomerne, pretože teplo prichádza z každej časti podlahy a nie iba z jedného radiátora v miestnosti. Zbaví vás nepríjemného pocitu stúpania po chladných dlaždiciach a udrží vaše nohy v teple. Kúrenie určitej veľkosti dokáže vykurovať väčšiu plochu ako radiátory.

Viac priestoru

Odstránením radiátorov sa uvoľní vo vašej domácnosti veľa miesta. Po inštalácii podlahového kúrenia budete môcť prisunúť pohovky, stolíky alebo police priamo k stene.

​​Estetika

Nespornou výhodou je pre mnohých aj estetický faktor podlahového kúrenia. Nielenže nezaberá miesto, ale nie je ani žiadnym rušivým prvkom v dizajne bytu, pretože potrubie je ukryté v podlahe.

Lepšie pre vaše zdravie

Na radiátoroch sa často hromadí množstvo prachu a nečistôt, ktoré potom cirkulujú vo vzduchu. Pri podlahovom kúrení vám to však nehrozí. Vykurovanie je tak vhodné aj pre alergikov a ľudí trpiacich astmou.

Minimálna údržba

Na rozdiel od radiátorov, ktoré môžu občas potrebovať odvzdušnenie je podlahové kúrenie prakticky bezúdržbové.

Zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti

Podlahové vykurovanie je považované za jeden z moderných trendov v bývaní a efektívnych spôsobov vykurovania budov. Jeho prítomnosť vo vašej domácnosti tak zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti pre prípadného kupca.

Nevýhody podlahového kúrenia

Cena

Inštalácia systémov podlahového kúrenia môže byť drahšia ako u klasických typov. Podlahové vykurovanie si však môžete nechať inštalovať priamo pri celkovej renovácií alebo rekonštrukcii domu, aby ste niečo ušetrili. I keď je počiatočná cena podlahového kúrenia o niečo vyššia ako pri bežnom vykurovacom telese, z dlhodobého hľadiska je to určite ekonomickejšia voľba. 

Obmedzenia pri nábytku

Pri podlahovke treba myslieť na to, aby ste nezastavali veľkú plochu podlahy nábytkom. Tak bude kúrenie zohrievať nábytok a nie vzduch a princíp tohto typu kúrenia tak vyjde nazmar.

Nemusí vždy fungovať ako hlavný zdroj vykurovania

Aj keď je podlahové kúrenie vhodné ako hlavný zdroj vykurovania, nie je to možné vo všetkých domácnostiach. Akýkoľvek vykurovací systém je len taký dobrý, aká je kvalitná izolácia v domácnosti. Ak váš dom nie je dostatočne izolovaný, podlahovka nemusí stačiť na to, aby poriadne vykurovala vašu domácnosť.

 

Tip: Viete, ako si vybrať kozub do domácnosti?

Ktoré miestnosti sú vhodné na podlahové kúrenie?

Podlahové kúrenie je možné inštalovať ako na prízemí, tak aj na poschodí. Najobľúbenejšou miestnosťou je kúpeľňa, podlahové kúrenie však môžete mať nainštalované v celom dome, od kuchyne až po obývačku.

 

Ak sa predsa len nechcete úplne rozlúčiť s radiátormi, potom môžete mať v niektorých miestnostiach podlahové kúrenie a v iných si ponechať radiátory.

Ktoré podlahové kúrenie by ste si mali vybrať?

Všeobecným pravidlom je, že teplovodné podlahové vykurovanie môže byť za určitých okolností z dlhodobého hľadiska lacnejšie, ale jeho inštalácia je nákladnejšia. Elektrické podlahové kúrenie je, naopak, cenovo dostupnejšie na inštaláciu, ale o niečo drahšie na prevádzku.


Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Najnovšie správy

Ako môže hlasná hudba poškodiť sluch?
Hlasná hudba a vaše uši: Ako chrániť svoj sluch pred neviditeľným nepriateľom
12.12.2023 | gafaauto.cz
Povedomie o dopade hluku a hlasnej hudby na naše zdravie je mimoriadne dôležité. V dnešnej dobe sme neustále obklopení rôznymi zdrojmi zvuku, ktoré môžu mať významný vplyv na kvalitu nášho sluchu. V nasledujúcich odsekoch sa dozviete, ako sluch funguje, aké sú riziká spojené s hlasnou hudbou a hlukom a ako môžete chrániť svoj sluch, aby ste si užívali zvuky života bez obáv o poškodenie tohto krehkého zmyslu.
Znáte základné princípy zdravého stravovania?
Čo si ale predstaviť pod pojmom zdravá strava alebo zdravé stravovanie? A prečo je vôbec dôležité?
12.10.2023 | domacadialyza.sk
Zdravá strava by nemala byť témou len športovcov alebo chorých ľudí. Mať vyvážené jedlo by malo byť prioritou každého z nás, aby sme sa dobre cítili, boli plní energie a lepšie rozumeli nášmu telu.
Viete, prečo sa oplatí pravidelne čistiť svoje auto?
Ako a prečo na čistenie auta
24.7.2023 | gafaauto.cz
Vlastniť automobil prináša mnoho výhod, ale zároveň vyžaduje určitú starostlivosť a údržbu. Jedným z najdôležitejších aspektov starostlivosti o svoje vozidlo je pravidelné čistenie a umývanie. Mnohí ľudia si však neuvedomujú, aké výhody prináša tento jednoduchý, no dôležitý úkon.
Základné zásady bezpečného posilňovania
Uvažujete nad silovým tréningom? V tomto článku si povieme o základných zásadách bezpečného posilňovania. Jednu z nich spomenieme hneď v úvode.
9.7.2023 | protein.sk
Hneď na začiatku je potrebné si uvedomiť, že posilňovanie chce dobrý plán a disciplínu. Vaše ciele v oblasti fitness totiž nedosiahnete jednorazovým zdvíhaním činiek, ani kľukovaním do úmoru. Dobrý plán vás dokáže motivovať. Viete si sledovať svoje kroky a dosiahnuté úspechy. Je to tiež skvelá pomôcka, ako správne striedať dni fitness s dňami odpočinku.
Viete, ako udržať v detskej izbe poriadok?
Detská izba je zvyčajne tá miestnosť, na ktorej rýchlo zatvárate dvere, keď u vás zazvoní nečakaná návšteva. Nikto predsa nemusí vidieť ten neporiadok. Prečo sa v detskej izbe tak ťažko poriadok udržiava? Čo môžete urobiť?
26.4.2023
Mnoho rodičov trápi otázka, kedy je vhodný čas na to, aby do upratovania zapojili svoje deti. Neexistuje univerzálna odpoveď. Každé dieťa je iné, každé inak vníma veci okolo seba. Niektoré deti sa jednoducho cítia lepšie v chaotickej spálni. Iné takto prejavujú svoju nezávislosť. Existuje však zopár šikovných trikov, ktoré vám pomôžu premeniť miestnosť na izbu, nie na skladisko.

 

Bratislava
Prevažne oblačno
16 °C
Košice
Mierny dážď
17 °C
Žilina
Polooblačno
19 °C
Trnava
Jasno
16 °C
Nitra
Zamračené
23 °C
B. Bystrica
Mierny dážď
13 °C
Trenčín
Jasno
15 °C
Prešov
Jasno
30 °C
 

Viac

Menej

 

USD dollar 0,99
JPY yen 142,66
CZK koruna 24,64
GBP libra 0,87
HUF forint 405,10
PLN zloty 4,75

BGN lev 1,96
DKK koruna 7,44
EEK kroon 15,65
LTL litas 3,45
LVL lats 0,70
RON new leu 4,94
SEK koruna 10,92
CHF franc 0,95
NOK koruna 10,29
HRK kuna 7,52
RUB rubla 117,20
TRY lira 18,15
AUD dollar 1,49
BRL real 5,09
CAD dollar 1,33
CNY renminbi 6,98
HKD dollar 7,78
IDR rupiah 14866,30
INR rupee 79,16
KRW won 1381,38
MXN peso 19,78
MYR ringgit 4,51
NZD dollar 1,68
PHP peso 57,29
SGD dollar 1,40
THB baht 36,79
ZAR rand 17,49
ILS 3,43
ISK 140,30

Viac

Menej

 

Ide róm do obchodu so zbraňami. Predavač vraví:
- Cigáňom nepredávame!
Cigáň sa pýta:
- Čo máte proti cigáňom?
- Všetko čo tu vidíte!


Viac

 

 

Globalshop.sk
Profesionálne riešenia pre Váš internetový obchod, B2B, B2C, e-commerce, e-shop, eshop
Globalweb.sk
Redakčný systém, CMS, content management systém.
GlobalOffice
Office housing, prenájom priestorov, registračné sídlo, virtuálne sídlo, poskytnutie virtuálnej adresy, sídlo spoločnosti
eQuark.sk
eQuark.sk - portál pre popularizáciu vedy, veda, technika, odborná literatúra, blogy, osobnosti vedy, fórum
eLearning.sk
komplexné poradenstvo v oblasti e-learningu
Global Services Slovakia
Informačné systémy, Web prezentácie, Sieťové technológie, IT Servis, Bezpečnosť IT, Školenia, Hardware, Software
Brigada.sk
portál pacovných príležitostí pre študentov a mladých ľudí

Viac