prihlásenie
 

5 zaujímavých faktov o mlieku, ktoré musíte poznať

5 zaujímavých faktov o mlieku, ktoré musíte poznať
Mýty o mlieku
15.3.2021 | levmilk.sk
O mlieku existuje veľa dezinformácií. Ľudia majú rôzne názory na mlieko, - a to je v poriadku. Ale názory sú jedna vec a fakty druhá.

Či už svojej rodine podávate kravské mlieko, rastlinné mlieko alebo nič z uvedeného, tu je niekoľko mýtov o mlieku. Ktoré z nich ste už počuli aj vy?

 

1. Mlieko je najlepším nápojovým zdrojom vápnika

Ale aj ostatné nápoje majú porovnateľné množstvo. Vďaka 30 percentám dennej hodnoty vápniku v jednej šálke nie je mlieko v žiadnom prípade zanedbateľným zdrojom vápnika. Nie je to však vaša jediný zdroj, ktorý pomáha kostiam, svalom, srdcu a nervom. Aj šálka pomarančového džúsu obohateného vápnikom má 35% vašej dennej potreby a sójové mlieko môže ponuka až ohromných 45%.

2. Rastlinné mlieka sú z výživového hľadiska rovnako zdravé ako kravské mlieko.

Niektorí spotrebitelia kupujú rastlinné mlieka, pretože si myslia, že sú výživnejšie ako kravské mlieko. Sójové mlieko je výživovo najbližšie ku kravskému mlieku s rovnakým obsahom bielkovín (8 gramov na šálku). Ale iné rastlinné mlieka neobsahujú takmer žiadne bielkoviny: Mandľové mlieko má iba 1g bielkovín na porciu a kokosové mlieko ešte menej. 

 

Ak kupujete tieto nápoje, uistite sa, že sú obohatené o vápnik a ďalšie dôležité živiny ako vitamín D. 

3. Pitie mlieka spôsobuje nadúvanie.

Aj keď to môže platiť pre ľudí trpiacich neznášanlivosťou laktózy, mlieko vo všeobecnosti nemusí spôsobovať nadúvanie alebo plynatosť. Avšak môže spôsobiť nepohodlie v kombinácii s určitými potravinami. 

 

Napríklad by ste nikdy nemali kombinovať mlieko s ovocím alebo nim zapíjať polievky so strukovinami, ako napríklad polievka zo zelenej fazuľky. Toto môže viesť k tráviacim ťažkostiam. Takže ak sa cítite nafúknutý, pravdepodobne to je vaše črevo, ktoré nie je schopné tráviť mlieko. 

4. Mlieko sa môže brať ako samostatné jedlo.

Aj keď sa mlieko považuje za výživovo bohatý nápoj, nemali by ste ho nahrádzať bežným jedlom. Okrem základných živín, ktoré mlieko obsahuje, vaše telo potrebuje aj minerály a vitamíny, ako železo a vitamín C, a to mlieku chýba. 

 

Náhrada mlieka za hlavné jedlo môže viesť k nedostatku kalórií, čo môže brzdiť rast a vývoj, najmä u detí. Mlieko môže byť súčasťou vyváženého jedla, ale zdravá a vyvážená strava sa zároveň skladá z množstva potravín a výživných látok, ktoré sú rovnako dôležité.

5. Pitie organického mlieka je zdravšie ako obyčajného mlieka

Označovanie ako "organické" či "bio" nie je mierou kvality alebo bezpečnosti produktu. Rovnako ako u všetkých organických potravín, je to proces, ktorý robí mlieko organickým, nie konečný produkt. Organické aj obyčajné mlieko obsahujú presne rovnaké základne živiny ako vápnik, vitamín D, draslík atď. 

 

Pitie mlieka je individuálnou voľbou. Ak máte problémy s mliečnymi bielkovinami obsahujúcimi laktózu, možno sa rozhodnete pre rastlinné mlieko, bezlaktózové mliečne výrobky alebo ho úplne vylúčite. Ak nemáte problémy s konzumáciou mlieka je to skutočne na vašich osobných preferenciách. Zo zdravotného hľadiska sú mliečne výrobky zdrojom výživných látok. Robte to, čo je dobré pre vaše telo.

 

Najnovšie správy

Preeklampsia a čo robiť pri vysokom krvnom tlaku v tehotenstve?
vysoký krvný tlak v tehotenstve
27.11.2021
Vysoký tlak je stav, ktorý môže ohroziť aj budúce mamičky i bábätko. S vysokým krvným tlakom súvisí preeklampsia - ochorenie, ktoré postihuje ženy v tehotenstve. Našťastie je jednoduché vysoký tlak odhaliť a pri pravidelnom sledovaní zasiahnuť.
Mobbing a bossing
Šikana na pracovisku je reálna. Ako si s ňou poradiť?
13.11.2021 | www.brigada.sk
Šikana nie je problém iba základných alebo stredných škôl. Vyskytuje sa aj vo svete dospelých a vie pekne potrápiť. Spôsobuje dlhodobé a niekedy i doživotné problémy s psychickým a fyzickým zdravim. Šikana by sa nikdy nemala ignorovať!
Ako znížiť hladinu kyseliny močovej v krvi?
Znížte hladinu kyseliny močovej v krvi a vyhnite sa dne.
4.11.2021
Kyselina močová vzniká pri látkovej premene purínov, teda látky, ktorá je obsiahnutá v určitých potravinách. Pri zvýšenej konzumácií týchto produktov, nefunguje tak, ako by mala, čo má za následok jej zvýšenie hladiny v krvi. To môže spôsobiť zdravotné problémy vrátane choroby dna.
Vianoce volajú brigádnikov !
Hľadáš brigádu počas sviatkov? Vieme, kde ju nájdeš
3.11.2021 | www.brigada.sk/
Vianoce a sviatky sú skvelou príležitosťou na zarobenie pár eur navyše. Pokiaľ si sa našiel v situácií, kedy ti nebude vychádzať mesačný rozpočet spolu s nákupom darčekov, sme tu pre teba.
Ovládaš finančnú gramotnosť?
Rady pre začiatočníkov
12.10.2021 | www.brigada.sk
Finančná gramotnosť je schopnosť rozumne manipulovať so svojimi financiami. Ide o jednu z najzákladnejších znalostí do života, pretože sprostredkúva informácie o tom, ako manipulovať so svojou výplatou, ako šetriť a ako sa vyhnúť problémom s dlhmi.

 

Bratislava
Prevažne oblačno
16 °C
Košice
Mierny dážď
17 °C
Žilina
Polooblačno
19 °C
Trnava
Jasno
16 °C
Nitra
Zamračené
23 °C
B. Bystrica
Mierny dážď
13 °C
Trenčín
Jasno
15 °C
Prešov
Jasno
30 °C
 

Viac

Menej

 

USD dollar 1,13
JPY yen 128,82
CZK koruna 25,66
GBP libra 0,85
HUF forint 368,56
PLN zloty 4,71

BGN lev 1,96
DKK koruna 7,44
EEK kroon 15,65
LTL litas 3,45
LVL lats 0,70
RON new leu 4,95
SEK koruna 10,26
CHF franc 1,04
NOK koruna 10,16
HRK kuna 7,52
RUB rubla 84,97
TRY lira 13,76
AUD dollar 1,58
BRL real 6,33
CAD dollar 1,44
CNY renminbi 7,21
HKD dollar 8,80
IDR rupiah 16248,70
INR rupee 84,54
KRW won 1348,90
MXN peso 24,50
MYR ringgit 4,79
NZD dollar 1,65
PHP peso 57,00
SGD dollar 1,55
THB baht 38,01
ZAR rand 18,24
ILS 3,59
ISK 147,40

Viac

Menej

 

Novodobé porekadlo:
Neodkladaj na zajtra to, čo môžeš odložiť navždy.


Viac

 

 

Globalshop.sk
Profesionálne riešenia pre Váš internetový obchod, B2B, B2C, e-commerce, e-shop, eshop
Globalweb.sk
Redakčný systém, CMS, content management systém.
GlobalOffice
Office housing, prenájom priestorov, registračné sídlo, virtuálne sídlo, poskytnutie virtuálnej adresy, sídlo spoločnosti
eQuark.sk
eQuark.sk - portál pre popularizáciu vedy, veda, technika, odborná literatúra, blogy, osobnosti vedy, fórum
eLearning.sk
komplexné poradenstvo v oblasti e-learningu
Global Services Slovakia
Informačné systémy, Web prezentácie, Sieťové technológie, IT Servis, Bezpečnosť IT, Školenia, Hardware, Software
Brigada.sk
portál pacovných príležitostí pre študentov a mladých ľudí

Viac